Tworzywa sztuczne wykorzystywane w przemyśle

Tworzywa sztuczne to wszystkie materiały wytworzone przez człowieka w sposób sztuczny, czyli taki, który nie występuje w naturze. Składają się z polimerów syntetycznych. Niewątpliwą zaletą tego typu tworzyw jest łatwość ich przetwarzania, co bezpośrednio przekłada się na niską cenę produktów z nich zrobionych. To właśnie ta cecha spowodowała, że w XX wieku nastąpił wielki rozwój przemysłu tworzyw polimerowych.

Jedną z głównych wad tych tworzyw jest bardzo długi czas ich rozkładu. Produkty wykonane z tego rodzaju materiałów nadają się rewelacyjnie do ponownego przerobu w technologii recyklingu, po wielu życiach takie produktu powinny kończyć jako materiał opałowy w specjalnych spalarniach odpadów, które eliminują emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Jakie tworzywa są wykorzystywane w przemyśle?

Jeśli wejdziesz do jakiegokolwiek sklepu, od razu będziesz miał styczność z całą masą tworzyw sztucznych wykorzystywanych dziś w przemyśle. Wiele z nich znajduje się w Twoim domu i używasz ich regularnie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Najpopularniejsze są:

  • Płyty ABS – wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Robi się z nich: zderzaki, deski rozdzielcze czy nadkola. W meblarstwie wykorzystywane do produkcji między innymi stolików i szafek.
  • Płyty HIPS – często wykorzystywany w branży reklamowej, zabawkarskiej i chłodniczej. Można je spotkać w formie wytłoczek pod rozsady oraz jako obudowy sprzętu elektronicznego czy wnętrza lodówek, a także jako palety transportowe.
  • Poliwęglan lity i komorowy – używane najczęściej w sektorze budowlanym oraz reklamowym. To z nich wykonuje się dzisiaj „szklane” elewacje czy zadaszenia, ponieważ jest o wiele odporniejszy na stłuczenia i pęknięcia od szkła.
  • Pleksi – robi się z nich wszelkiego rodzaju zadaszenia, świetliki, okna w samolotach, ekrany przeciwhałasowe i inne przedmioty.
  • PCW twarde i spienione – między innymi tworzy się z niego wykładziny, stolarkę okienną i drzwiową, elementy w przemyśle medycznym, takie jak np. dreny, sondy, cewniki i strzykawki, różnego rodzaju opakowania.
  • Polistyren – wykorzystywany do tworzenia np. sztucznej biżuterii, elementów zabawek, pudełek, szczoteczek do zębów czy pod postacią płyt z polistyreny ekstradowanego jako izolacja termiczna stosowana w budownictwie.

Budownictwo

Produkty z tworzyw sztucznych dla budownictwa

Produkty z tworzyw sztucznych dla budownictwa w naszej ofercie to m.in.: poliwęglan komorowy, płyty kompozytowe / HPL, Fundermax, płyty kompozytowe aluminiowe Reynobund 55, poliwęglan lity, rulony z miękkiego PCW...

 

czytaj więcej

Przemysł

tworzywa sztuczne dla branży przemysłowej

W naszej ofercie proponujemy także tworzywa sztuczne dla branży przemysłowej - HIPS wykorzystywany między innymi w identyfikacji punktów sprzedaży oraz ABS stosowany do bagażników samochodowych bądź zderzaków...

 

czytaj więcej

 

Realizacje

tworzywa sztucznych dla budownictwa, przemysłu i reklamy

Jesteśmy dystrybutorem szerokiej gamy certyfikowanych, wysokiej jakości produktów z tworzyw sztucznych dla budownictwa, przemysłu i reklamy. Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

Czytaj więcej

Reklama

reklama

Oferujemy materiały powszechnie używane do produkcji kasetonów reklamowych, stojaków, szyldów, ekspozytorów, jak również elementów wyposażenia wnętrz i stoisk targowych. Duży segment stanowią media...

 

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.